Hybrid voltage converter CM3500-24N, 24V/3500W
Product parameters:
- pure sine wave, suitable for all appliances
- MPPT solar controller for maximum energy yield from solar panels
- clear and adjustable LCD display
- selectable operating modes and priority of power supplies
- adjustable operating parameters as needed
- integrated short circuit / overload circuit breaker
- protection against overheating, overcharging and excessive battery discharge
- AGM and GEL batteries, or LiFePO4 can be used (only for experienced users)
- the battery can be automatically recharged from the grid if solar energy is not available
- audible warning of incorrect status and malfunction
- cold start and economy mode function
- powerful active cooling
Technical parameters:
Mains input voltage: 90–270VAC (170–270VAC for the UPS)
Frequency: 50 / 60 Hz (auto detection)
Output: 1 phase, 230 V AC ±5%
Inverter power: 3500 W / 3500 VA
Peak power: 5000W for 5 sec.
Switching delay: <10ms
Output wave: pure sine wave
Nominal battery voltage: 24V
Battery charging method: CC / CV / Fload
Suspension voltage: 27 V
Max. battery charging voltage (Pb Liqid): 29.2V
Battery type: AGM, GEL, LiFePO4 (for experienced users only)
Max. charging current from the grid: 60A (default 30A)
Max. charging current from the MPPT controller: 100A
Max. total charging current MPPT + grid): 100A
Max. panel power: 4000W
Max. solar panel voltage (Voc): 500VDC
Max. solar panel current: 15A
MPPT controller operating voltage range: 30 – 450VDC
Inverter power supply priority: solar only / UPS / battery backed up by the grid
Charging priority: solar / grid / solar + grid / solar only
Own consumption: 2W
Efficiency: 98%
Dimensions: 330×298×98 mm
Operating temperature: 0 to 55°C