Hybrid inverter DEYE SUN-20K-SG01HP3-EU-AM2, 20kW, 3F, HV
Main parameters
High voltage design for higher efficiency
3-phase asymmetrical output
Two MPPT trackers
Four string inputs (8 connectors)
Working voltage MPPT 150 - 850V
Intelligent monitoring platform
Unique functions Smart Load, Grid peak shaving, phase balancing
Possibility to connect up to 10 parallel units
6 time windows for charging and discharging
This device is in the list of products of the New Green Savings program (SVT34925)
Technical parameters
Battery
Battery type: lithium-ion
Battery voltage: 160 - 700 VDC
Max. charging current: 37 A
Max. discharge current: 37 A
Number of battery inputs: 1
PV input
Max. PV power: 26000 W
Max. DC Voltage: 1000V
Starting voltage: 180V
Max. input short-circuit current: 39 + 39 A
Max. input operating current: 26 + 26 A
AC input / output
Rated active power: 20000 W
Rated reactive power: 22000 VA
Max. overload: 1.5x rated power after 10s
Rated input / output current: 30.4 / 29 A
Max. input / output current: 33.4 / 31.9 A
Max. continuous through current (from mains to load): 80 A
Rated voltage: 220 / 380 V, 230 / 400 V
Connection type: 3L + N + PE
Mains frequency: 45 to 65 Hz
Efficiency
Max. efficiency: 97.6%
EURO efficiency: 97%
MPPT efficiency: >99%
Protection function
DC polarity reversal
AC current overload
AC overvoltage
AC output short circuit
Detection of the DC component on the AC output
Overvoltage during a sharp drop in load
Leakage current detection in PE
Arc interrupter
Monitoring of the electrical network
Island isolation function
Earth fault detection
DC input switch
DC terminal block resistance detection
Residual Current Device (RCD)
Overheating
Power surges
Surge Protection Class: Type II (AC), Type II (DC)
Other parameters
Working temperature: -40°C to +60°C
Air humidity: 0 - 100%
Max. altitude: 2000 m
Noise level: ≤ 55 dB
Cooling: active intelligently controlled
Topology: non-isolated
Safety standards: IEC/EN 61000-6-1/2/3/4, IEC/EN 62109-1, IEC/EN 62109-2
Overvoltage protection class: OVC II (DC), OVC III (AC)
Dimensions: 408 x 638 x 237 mm (without connectors and holders)