Wallbox BESEN SQ20-22KW-APP
Wallbox BESEN SQ20-22KW-APP
Besen SQ20-22KW-APP Wall Charger for Electric Vehicles
Advanced technology and easy operation
Safety and compatibility
The SQ20-APP Wallbox has a complete set of protections: against overvoltage, overheating, overload, short circuit, current leakage to ground and lightning strike. It supports SAE J1772, IEC 62196-2 and GB/T interfaces, making it compatible with most electric vehicles on the market. The maximum charging current is 32A, and the IP66 housing ensures dust and water resistance.
Included in delivery
Wall charger
Mounting elements
Manufacturer Besen
Model SQ20-22KW-APP
Output power 22 kW
Input/output voltage AC 400V (3 phases)
Maximum current 32A
Frequency 47-63 Hz
Charging interface SAE J1772, IEC 62196-2, GB/T
Display 3.5" color LCD display
Waterproof IP66
Weight 8 kg
Dimensions 295 × 195 × 65 mm
Ambient temperature -25 °C ~ +55 °C
Humidity 0-95% non-condensing
Maximum altitude <2000 m
Standby power consumption <8W