Solar panel USB+ 12V/30W flexible OS30-18MFX
Photovoltaic solar panel USB + 12V / 30W flexible OS30-18MFX
Flexible monocrystalline panel with 12V and USB output for charging batteries, phones, powerbanks, etc. The ideal solution for your car battery in the event of a longer downtime of the vehicle, when permanently connected appliances such as the control unit, car radio or remote control can discharge the starter battery in just a week. Plug the included cable into a 12V socket (permanent connection to the battery required, not the ignition switch), place the panel behind the window with suction cups and your battery will be supplied with the necessary energy to compensate for the consumption of connected devices and self-discharge. The panel can also be used as a backup source for charging phones, powerbanks, etc.
Technical parameters:
Max. Power: 30 W
Max. Current at full power (Imp): 1.67 A
Max. Output voltage at full power (Vmp): 18 V
Output for charging 12V battery: voltage Vmp-max.18 V
USB output: max. 5.1V / 2.1A
LED: on at maximum exposure, flashing at low exposure
Dimensions: 420 × 370 × 2mm
Package contents:
1 × flexible panel
4 × removable suction cup
1 × 12V cable with car connector
1 × 12V cable with terminals
Notice:
The PV panel is equipped with a step-down converter for powering the USB output, the output does not have a 12V controller. However, depending on the performance of the panel, you can connect the battery above 30Ah directly and permanently without the risk of damaging it. For batteries up to 30Ah and only in case of long-term exposure, use any PWM controller. Even the smallest batteries can be connected for several hours without a controller. Charging current will be max. 1.67A.