Solar controller PWM 12-24V/20A+USB for Pb batteries, LiFePO4, Li-ion
The PWM controller enables charging of lead-acid batteries with a current of up to 20A and the connection of PV panels with an output voltage of max. 25V (for a system voltage of 12V). It is equipped with an LCD display for setting and displaying operating parameters.
Brief description of PWM controllers:
Technical parameters:
- nominal battery voltage range for active charging: 11.5-12.8V (23-25.6V)
- Pb battery – OPEN – mode b01
- Pb battery – GEL – mode B02
- Pb battery - with liquid dielectric - mode b03
- max. input voltage: 25V for 12V battery, 50V for 24V battery
- max. charging current: 20A
- USB output: 2× 5V/2A
- dimensions: 133×70×35mm