Battery charger H-Tronic AL1600 6/8/12V-1.6A
Battery charger H-Tronic AL1600 2/6/8/12V-1.6A
Product description:
Our automatic wall plug chargers carefully charge your 6, 8 and 12 V lead-acid batteries. As soon as the charge end voltage has been reached, the electronic system automatically reduces the charging current. This means that these chargers may be left permanently connected to the battery, for example during winter. Particularly suitable for charging and buffering lead-acid batteries for cars, mobile homes, motor bikes and boats, especially when the batteries have to be kept in a good condition for a longer period. Our tip: You can also use these chargers for charging modelling batteries. With practical battery-connection terminals. I-U charging process
Characteristics:
•For 6, 8 and 12 V lead-acid rechargeable batteries
Annexed in the supply:
•Battery connection terminals
•Operating instructions.
Technical Details & Specifications Dimensions (L x W x H) 93 x 65 x 59 mm
Matching rechargeable battery Lead-acid + Lead-acid gel + Lead acid membrane
For rechargeable batteries 6, 8, 12 V
Max. charging current 1.6 A
Charging bays 1
Recommended capacity 5 - 150 Ah
Operating voltage 230 V/50 Hz