Battery LiFePO4 12,8V 200Ah GETI GBLE-12-200D display
Product Description:
- GREATPOWER branded cells
- high quality BMS system by JBD
- laser connections for maximum conductivity
- Integrated BMS to protect cells from overcharging, under-discharge or short-circuiting
- high performance
- long lifetime
- low weight
- fast charging
- no memory effect
- wide range of applications
- positionability of the battery
- high safety
Technical parameters :
- Nominal voltage: 12.8 V
- cells: class A
- capacity: 200Ah
- energy: 2560Wh
- charging voltage: 14.4V (+/- 0.2V)
- Load shedding: 10V
- Charging mode: CC/CV (1st phase constant current, 2nd phase constant voltage)
- max. continuous charging current: 200A
- max. continuous discharge current: 200A
- max. peak discharge current: 350A (5sec.)
- Lifetime: >3000 cycles at 80% DOD
- BMS: integrated
- displays: YES
- bluetooth: NO
- self-discharge: ≤2%/month 25°C
- Charging temperature: 0° to 45°C
- Discharge temperature: -20° to 60°C
- Storage temperature: -10° to 45°C
- contacts: M8
- Warranty: 2 years
- dimensions (LxWxH): 522 x 240 x 218 mm
- weight: 20.3 kg
Batteries can be arranged in series and parallel - 4 in series and 1 in parallel (max.)